Pochybenia cirkvi alebo Neuveď nás do pokušenia

Autor: Katarína Olejárová | 30.7.2012 o 9:21 | Karma článku: 14,96 | Prečítané:  4279x

Cirkev v poslednom čase prestáva byť nespochybniteľnou inštitúciou. V súčasnosti na Slovensku stále doznieva „kontroverzné“ odvolanie jedného z arcibiskupov pápežom. Média priniesli verejnosti mnoho informácií o minulých i nedávnych pochybeniach cirkvi v rôznych kútoch sveta, napríklad o zneužívaní detí kňazmi, či o podozreniach z účasti vatikánskej banky na praní špinavých peňazí.

Preukázané, ale aj nepotvrdené škandály katolíckej cirkvi, vzbudzujú čoraz viac otázok u veriacich i ateistov. Pretože aj ja patrím k tým, čo radi hľadajú odpovede, pri vyberaní ďalšej knihy, do ktorej sa pustím, som siahla po tejto novinke.

Každému kritikovi cirkvi aj sklamanému veriacemu odporúčam prečítať si knihu od Michaela Hebeisa Čierna kniha katolíckej cirkvi. Dr. Hebeis nie je len nejaký naštvaný veriaci, ktorý mal potrebu vykričať svoj hnev celému svetu. Ide o vzdelaného človeka, právnika, ktorý sa zaoberá históriou cirkvi, je dokonca katolíkom. Dlhé roky pracuje v cirkevných združeniach a nadáciách, o cirkevných dejinách napísal aj dizertačnú prácu. Vo svojej knihe vás veľmi pútavým spôsobom prevedie históriou cirkvi a odhalí pokušenia, ktorým cirkev na svojej ceste podľahla.

Ukáže vám, že pre cirkevné kruhy je typické ignorovanie vlastných dejín a najmä ich temných stránok. Prevedie vás cez križiacke výpravy, antisemitský postoj cirkvi počas jej histórie, ukáže vám prístup cirkvi k indiánom, poukáže na prípady pedofílie kňazov v radoch cirkvi.  Neobíde ani finančné machinácie, ktoré cirkev robí už stáročia. Opisuje najznámejšie zázraky v cirkvi, spomína veriacimi tak obľúbené relikvie, jednoducho neobíde ani jednu zo spochybniteľných stránok cirkvi.

Nakoniec ešte odporúčanie samotného autora:

„Táto kniha nie je určená romantikom, ktorí chcú mať cirkev zahalenú do vône kadidla a šepotu latinských modlitieb, ktorí si ju redukujú na nedeľné návštevy kostola a odmietajú konfrontovať sa aj s temnými stránkami „svätej cirkvi katolíckej“. A rozhodne nie je určená ani tým, ktorí sú presvedčení, že úlohou zbožného veriaceho je kamuflovať, tutlať a bagatelizovať problémy.“

Ak sa teda nezaraďujete k ani jednej z týchto skupín a chcete sa dozvedieť viac, hor´sa do čítania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne, ktorá bude určovať podobu Európy.

DOMOV

Únos, ktorý prispel k zrušeniu amnestií, prekonal očakávania

Od marca ho videlo vyše 275-tisíc divákov.


Už ste čítali?